Povišen šećer u krvi u trudnoći
Povišen šećer u krvi u trudnoći
AŽURIRANO: Februar 2020.
Kod određenog broja žena, tokom trudnoće, javlja se povišen šećer u krvi. Ovo stanje se naziva gestacijski dijabetes. Ukoliko Vam je dijagnostifikovan gestacijski dijabetes, to ne znači da ste imali dijabetes pre začeća ili da ćete ga imati nakon porođaja. Međutim, morate da znate da takvo stanje nosi povećan rizik za nastanak dijabetesa tipa 2 u budućnosti. Bitno je da u saradnji sa svojim lekarom napravite plan koji će omogućiti zdravu trudnoću, normalan porođaj i zdravu bebu.
Tokom trudnoće, određeni hormoni mogu blokirati dejstvo insulina što dovodi do insulinske rezistencije. Insulinska rezistencija onemogućava telo majke da pravilno koristi insulin. Bez dovoljno insulina, glukoza se ne pretvara u energiju, što dovodi do hiperglikemije – povećanog nivoa glukoze (šećera) u krvi. Ova hiperglikemija je zapravo gestacijski dijabetes, sa vrednostima glukoze u krvi koje su iznad normalnih ali ispod vrednosti za dijagnozu dijabetesa. Gestacijski dijabetes obično nastaje između 24 i 28 nedelje trudnoće.
Moramo naglasiti da se gestacijski dijabetes češće otkriva kroz skrining testove u trudnoći, nego na osnovu uočenih simptoma. Međutim, mogući slabiji simptomi mogu uključivati:
Ukoliko Vam je dijagnostifikovan gestacijski dijabetes vrlo je važno da se pridržavate saveta lekara, da poštujete adekvatnu ishranu i da idete na redovne kontrole šećera u krvi. Adekvatna ishrana podrazumeva smanjen unos ugljenih hidrata. Takođe, potrebna je i redovna i umerena fizička aktivnost. Potrebni su češći ultrazvučni pregledi kako bi pratilo stanje ploda kao i količine plodove vode. Kod većine žena sa gestacijskim dijabetesom, uz pridržavanje saveta lekara nema velikih opasnosti ni za trudnicu ni za bebu.
Ukoliko želite da primate novosti od nas, savete o poboljšanju zdravlja, informacije o novim proizvodima, akcijama i promocijama unesite Vašu email adresu.